خواص چای سبز نیوشا

راهنمای مطالعه

قبل از اینکه در مورد خواص چای سبز نیوشا و خرید چای سبز نیوشا صحبت کنیم اول شما رو با تاریخچه چای سبز آشنا می‌کنیم.
چای سبز نیوشا یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌های روی کره زمین است. چای سبز را به نام علمی Green Tea می‌شناسند. چای سبز درواقع همان برگ سبز چای می‌باشد که توسط ماشین آلات خشک شده، ولی خیلی بر روی آن فرایند شیمیایی یا اشعه قرار نداده‌اند و فقط توسط حرارت ماشین آلات آن را خشک نموده اند. البته امروزه چای سبز با طعم‌های مختلف وارد بازار می‌شود.

در حال حاضر چای سبز و برگ سبز تازه چای در شمال کشور ایران و به ویژه استان گیلان در باغات چای به راحتی قابل حصول می‌باشد و از طریق واردات از کشورهای دیگر هم به کشور ایران وارد می‌شود.

چای سبز از برگ‌های گیاه چای تهیه می‌شود. استفاده از برگ‌های چای سبز نخستین بار بیش از ۳۰۰۰ سال پیش در منطقه‌ای در جنوب غربی چین رواج پیدا کرد و به احتمال زیاد، ابتدا برای جویدن و خوردن استفاده می‌شد. به تدریج و با گذشت زمان استفاده از برگ و جوانه‌ی چای در پخت و پز به عنوان دارو و نوشیدنی گسترش یافت، اما روش مناسب دم کردن برگ‌ها برای جلوگیری از فرآیند اکسیداسیون به قرن هشتم میلادی باز می‌گردد.

چای‌شناس چینی، لو یو، نخستین کتاب درباره‌ی چای را نوشته است. او در این کتاب چگونگی کشت چای، روش دم کردن و فواید چای سبز برای سلامتی را شرح می‌دهد. در سلسله‌ی وی جین، بر محبوبیت چای سبز در چین افزوده شد و به تدریج از یک نوشیدنی گران قیمت به نوشیدنی در دسترس عموم، بدل شد.

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی است که خواص فراوانی برای سلامتی دارند که شامل موارد زیر باشد:

  • بهبود عملکرد مغز
  • کاهش چربی
  • محافظت در برابر سرطان
  • کاهش خطر بیماری قلبی
  • حتی ممکن است مزایای سلامتی بالقوه بیشتری نیز وجود داشته باشد.

در مطلب ۱۰ خواص چای سبز نیوشا برای سلامتی برای شما آماده کرده ایم.

خواص چای سبز

خواص چای سبز نیوشا

خواص چای سبز نیوشا بسیار است، بعضی از خواص چای سبز نیوشا شامل تسریع کاهش وزن، تنظیم کلسترول خون، تنظیم قند خون، تنظیم فشار خون، بهبود عملکرد کبد، بهبود عملکرد قلب و عروق، ضد سرطان و بهبود عملکرد مغز است. در ادامه از خواص چای سبز نیوشا برای شما آماده کرده ایم 

حاوی ترکیبات زیست فعال سالم است

چای سبز نیوشا چیزی فراتر از یک نوشیدنی آبرسان است. گیاه چای سبز حاوی مجموعه‌ای از ترکیبات سالم است که آن را به نوشیدنی کامل تبدیل می‌کند. چای سرشار از پلی فنول‌ها است که ترکیبات طبیعی هستند که دارای فواید سلامتی مانند کاهش التهاب و کمک به مبارزه با سرطان هستند. 
چای سبز نیوشا حاوی کاتچینی به نام اپی گالوکاتچین-۳-گالات (EGCG) است. کاتچین‌ها آنتی اکسیدان‌های طبیعی هستند که به جلوگیری از آسیب سلولی کمک می‌کنند و فواید دیگری را ارائه می‌دهند. این مواد می‌توانند تشکیل رادیکال‌های آزاد را در بدن کاهش دهند و از سلول‌ها و مولکول‌ها در برابر آسیب محافظت کنند. این رادیکال‌های آزاد در پیری و بسیاری از انواع بیماری‌ها نقش دارند. 
EGCG یکی از قوی‌ترین ترکیبات موجود در چای سبز است. تحقیقات توانایی آن را برای کمک به درمان بیماری‌های مختلف آزمایش کرده است. به نظر می‌رسد یکی از اصلی‌ترین ترکیباتی باشد که به چای سبز خواص دارویی می‌دهد. چای سبز نیوشا همچنین دارای مقادیر کمی مواد معدنی است که می‌تواند برای سلامتی شما مفید باشد.
خواص چای سبز

خواص چای سبز برای مغز

از دیگر خواص چای سبز نیوشا بهبود عملکرد مغز است. چای سبز بیش از اینکه شما را هوشیار نگه دارد، ممکن است به تقویت عملکرد مغز نیز کمک کند. ماده اصلی فعال کافئین است که یک محرک شناخته شده است. به اندازه قهوه حاوی کافئین نیست، اما به اندازه کافی برای ایجاد پاسخ بدون ایجاد اثرات تحریک‌آمیز مرتبط با مصرف بیش از حد کافئین است.

کافئین با مسدود کردن یک انتقال دهنده عصبی بازدارنده به نام آدنوزین بر مغز تأثیر می‌گذارد. به این ترتیب، شلیک نورون‌ها و غلظت انتقال دهنده‌های عصبی مانند دوپامین و نوراپی نفرین را افزایش می‌دهد. تحقیقات به طور مداوم نشان داده است که کافئین می‌تواند جنبه‌های مختلف عملکرد مغز از جمله خلق و خو، هوشیاری، زمان واکنش و حافظه را بهبود بخشد.

با این حال، کافئین تنها ترکیب تقویت کننده مغز در چای سبز نیست. همچنین حاوی اسید آمینه L-theanine است که می‌تواند از سد خونی مغزی عبور کند. L-theanine فعالیت انتقال دهنده عصبی مهار کننده GABA را افزایش می‌دهد که اثرات ضد اضطرابی دارد. همچنین باعث افزایش دوپامین و تولید امواج آلفا در مغز می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد که کافئین و L-theanine می‌توانند اثرات هم افزایی داشته باشند. این بدان معنی است که ترکیب این دو می‌تواند اثرات بسیار قدرتمندی در بهبود عملکرد مغز داشته باشد. به دلیل L-theanine و دوز کمی کافئین، چای سبز ممکن است نوعی تحریک ملایم‌تر و متفاوت از قهوه به شما بدهد. بسیاری از مردم گزارش می‌دهند که در مقایسه با قهوه، انرژی پایدارتری دارند و بازدهی بسیار بیشتری در نوشیدن چای سبز نیوشا دارند.

خواص چای سبز نیوشا برای چربی سوزی

از مهم‌ترین خواص چای سبز نیوشا، چربی سوز بودن این چای می‌باشد. اگر به لیست مواد تشکیل دهنده هر مکمل چربی سوزی نگاه کنید، به احتمال زیاد چای سبز در آن وجود خواهد داشت. این به این دلیل است که طبق تحقیقات، چای سبز می‌تواند چربی سوزی را افزایش داده و سرعت متابولیسم را افزایش دهد.

در یک مطالعه که شامل ۱۰ مرد سالم بود، مصرف عصاره چای سبز تعداد کالری سوزانده شده را تا ۴ درصد افزایش داد. در مورد دیگری که شامل ۱۲ مرد سالم بود، عصاره چای سبز در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می‌کردند، اکسیداسیون چربی را ۱۷ درصد افزایش داد.
کافئین همچنین ممکن است با به حرکت درآوردن اسیدهای چرب از بافت چربی و در دسترس قرار دادن آن‌ها برای استفاده به عنوان انرژی، عملکرد فیزیکی را بهبود بخشد.
دو مطالعه جداگانه گزارش داده‌اند که کافئین ممکن است عملکرد فیزیکی را تقریباً ۱۱-۱۲٪ افزایش دهد.

 

شرکت نیوشا داریان با ترکیب چای سبز و انواع دمنوش و گیاهان دارویی، تاثیر چربی سوزی رو بیشتر کرده است.

برای تهیه دمنوش لاغری نیوشا از فروشگاه ما اقدام کنید.

خواص چای سبز نیوشا

خواص چای سبز برای پیشگیری از سرطان

یکی دیگر از خواص چای سبز نیوشا پیشگیری از سرطان است. سرطان به دلیل رشد کنترل نشده سلول‌ها ایجاد می‌شود. این یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان است. تحقیقات نشان داده است که آسیب اکسیداتیو می‌تواند منجر به التهاب مزمن شود که می‌تواند منجر به بیماری‌های مزمن از جمله سرطان شود. آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند به محافظت در برابر آسیب اکسیداتیو کمک کنند.

چای سبز نیوشا منبع عالی آنتی اکسیدان‌های قوی است.

تحقیقات ترکیبات چای سبز را با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط دانسته است، از جمله مطالعات انجام شده:

سرطان پستان

یک بررسی جامع از مطالعات مشاهده‌ای نشان داد که زنانی که بیشتر چای سبز می‌نوشیدند، تقریباً ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه، یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در زنان بودند.

سرطان پروستات

یک مطالعه انجام شده نشان داد که مردانی که چای سبز می‌نوشند خطر کمتری برای سرطان پیشرفته پروستات دارند.

سرطان روده بزرگ

تجزیه و تحلیل ۲۹ مطالعه نشان داد کسانی که چای سبز می‌نوشند حدود ۴۲ درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

بسیاری از مطالعات مشاهده‌ای نشان می‌دهند که افرادی که چای سبز می‌نوشند کمتر در معرض ابتلا به چندین نوع سرطان هستند، اما تحقیقات با کیفیت بالاتری برای تأیید این اثرات مورد نیاز است.
برای دریافت بیشترین خواص چای سبز نیوشا برای سلامتی، از افزودن شیر به چای خود اجتناب کنید. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که می‌تواند ارزش آنتی اکسیدانی را در برخی از چای‌ها کاهش دهد.

خواص چای سبز برای پیشگیری از پیری مغز

بهبود سلامت دهان و دندان یکی دیگر از خواص چای سبز نیوشا است. کاتچین موجود در چای سبز نیز برای سلامت دهان و دندان فواید دارد.
مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که کاتچین‌ها می‌توانند رشد باکتری‌ها را سرکوب کنند و به طور بالقوه خطر عفونت را کاهش دهند.
استرپتوکوک موتانس یک باکتری رایج در دهان است. باعث تشکیل پلاک می‌شود و عامل اصلی ایجاد حفره و پوسیدگی دندان است. مطالعات نشان می‌دهد که کاتچین موجود در چای سبز می‌تواند از رشد باکتری‌های دهان جلوگیری کند. با این حال، شواهدی وجود دارد که چای سبز نیوشا ممکن است بوی بد دهان را کاهش دهد.

خواص چای سبز برای دیابت نوع ۲

نرخ دیابت نوع ۲ در دهه‌های اخیر در حال افزایش است. این بیماری در حال حاضر حدود ۱ نفر از هر ۱۰ آمریکایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
دیابت نوع ۲ شامل افزایش سطح قند خون است که ممکن است به دلیل مقاومت به انسولین یا ناتوانی در تولید انسولین ایجاد شود. مطالعات نشان می‌دهد که چای سبز ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و سطح قند خون را کاهش دهد.

یک مطالعه بر روی افراد ژاپنی نشان داد کسانی که بیشتر چای سبز می‌نوشیدند تقریباً ۴۲ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ بودند.
بر اساس بررسی ۷ مطالعه با مجموع ۲۸۶۷۰۱ نفر، مصرف کنندگان چای ۱۸ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت بودند.

خواص چای سبز

خواص چای سبز برای بیماران قلبی

بیماری‌های قلبی عروقی، از جمله بیماری قلبی و سکته مغزی، علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان هستند. مطالعات نشان می‌دهند که چای سبز ممکن است برخی از عوامل خطر اصلی این بیماری‌ها را بهبود بخشد، که شامل بهبود کلسترول تام و کلسترول بد (LDL) می‌شود. 
چای سبز همچنین ظرفیت آنتی اکسیدانی خون را افزایش می‌دهد، که از ذرات LDL در برابر اکسیداسیون محافظت می‌کند، که بخشی از مسیر مبتلا شدن به بیماری قلبی است. 
با توجه به اثرات مفید بر روی عوامل خطر، ممکن است تعجب‌آور نباشد که افرادی که چای سبز نیوشا می‌نوشند تا ۳۱ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی قرار دارند.

خواص چای سبز برای کاهش وزن

از محبوب ترن خواص چای سبز نیوشا، لاغر کننده بودن چای سبز است. با توجه به اینکه چای سبز می‌تواند در کوتاه مدت سرعت متابولیسم را افزایش دهد، منطقی است که می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.
چندین مطالعه نشان می‌دهد که چای سبز ممکن است به کاهش چربی بدن به خصوص در ناحیه شکم کمک کند.

یکی از این مطالعات یک مطالعه تصادفی کنترل شده ۱۲ هفته‌ای شامل ۲۴۰ فرد مبتلا به چاقی بود. در این مطالعه، افرادی که در گروه چای سبز بودند، کاهش قابل توجهی در درصد چربی بدن، وزن بدن، دور کمر و چربی شکم در مقایسه با گروه کنترل داشتند.

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که چای سبز ممکن است منجر به کاهش وزن شود. ممکن است به ویژه در کاهش چربی خطرناک شکم موثر باشد.

چای سبز طول عمر را افزایش می‌دهد

با توجه به اینکه برخی از ترکیبات موجود در چای سبز نیوشا ممکن است به محافظت در برابر سرطان و بیماری قلبی کمک کند، منطقی است که به شما کمک کند عمر طولانی‌تری داشته باشید.
در یک مطالعه، محققان ۴۰۵۳۰ بزرگسال ژاپنی را طی ۱۱ سال مطالعه کردند. کسانی که بیشترین میزان چای سبز – ۵ فنجان یا بیشتر در روز – را مصرف کردند، به میزان قابل توجهی کمتر در معرض خطر مرگ در طول دوره مطالعه بودند.
مرگ به همه علل: ۲۳ درصد در زنان کمتر، ۱۲ درصد در مردان کمتر
مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی: در زنان ۳۱ درصد و در مردان ۲۲ درصد کمتر است
مرگ و میر ناشی از سکته مغزی: ۴۲ درصد در زنان کمتر، ۳۵ درصد در مردان کمتر است
مطالعه دیگری که شامل ۱۴۰۰۱ فرد مسن ژاپنی بود نشان داد کسانی که بیشترین چای سبز می‌نوشیدند ۷۶ درصد کمتر در طول دوره مطالعه ۶ساله جان خود را از دست دادند.

نحوه دم کردن چای سبز نیوشا

در حالت کلی، شما می‌توانید چای سبز را از طریق دم کردن برگ‌های چای سبز، چای سبز کیسه‌ای و یا پودر چای سبز آماده و دم کنید.

روش تهیه چای از این سه طریق، بسیار مشابه است بنابراین ما در زیر فقط طریقه دم کردن برگ‌های چای سبز را آورده‌ایم. شما می‌توانید در صورت تمایل به استفاده از چای سبز کیسه‌ای و یا پودر چای سبز نیز مشابه دستور زیر عمل کنید.

دم کردن چای سبز مانند چای سیاه نیست. شما نباید چای سبز را روی کتری دم کنید.

موارد مورد نیاز:

  1. برگ‌های چای سبز نیوشا: ۱ قاشق چای‌خوری به ازای هر لیوان آب
  2. آب
  3. لیوان چای
  4. قوری چای
  5. صافی چای

طرز تهیه:

ابتدا آب را روی حرارت قرار دهید تا جوش بیاید.
زیر آب را خاموش کنید و بگذارید ۵ دقیقه بماند تا دمای آن کمی کاهش یابد و به حدود ۸۰ درجه برسد.
به ازای هر لیوان آب، ۱ قاشق چای‌خوری چای سبز داخل قوری بریزید.
آب ۸۰ درجه را به قوری اضافه کنید.
۲ تا ۸ دقیقه زمان دهید تا چای سبزتان دم بکشد.
بعد از دم کشیدن چای، برگ‌های چای سبز را از آب جدا کنید تا چایتان تلخ نشود. به منظور راحت‌تر شدن انجام این کار، می‌توانید از یک صافی برای ریختن چای سبز در قوری یا فنجان استفاده کنید.
چای سبز خوش‌طعم شما آماده است می‌توانید آن را میل کنید.

سبد محصولات تولیدی نیوشا شامل چای سبز خالص و ترکیبی از بهترین گیاهان است. محصولات چای سبز رو می‌توانید از فروشگاه ما تهیه کنید و از خواص چای سبز نیوشا استفاده کنید. با مشاهده کاتالوگ محصولات نیوشا و گواهی نامه ها و مجوزهای نیوشا با خیال راحت اقدام به خرید دمنوش نیوشا کنید.

محصولات چای سبز نیوشا

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =